Przed wylotem do innego kraju – a zwłaszcza na inny kontynent – warto wiedzieć, jaka obowiązuje tam waluta i czy można wcześniej wymienić pieniądze. Okazuje się, że nie zawsze jest to możliwe.

Czym płacić na wakacjach w Tunezji?

Z wymianą waluty lepiej nie zwlekać – na lotniskach lub na miejscu kurs może okazać się zdecydowanie mniej korzystny. Polecamy wcześniej sprawdzić, jakie są ceny, aby spróbować przewidzieć, ile musimy zabrać ze sobą w podróż pieniędzy. To sprawa niemal tak ważna jak obowiązujący w danym kraju język. Tymczasem w niektórych państwach wcześniejsza wymiana waluty może okazać się niemożliwa, po prostu zabroniona.
Ale do meritum – jednostką monetarną właściwą dla Tunezji jest dinar (TD), który z kolei dzieli się na tysiąc milimów (M). Jeden dinar to około 2,55 zł. W obiegu są monety oraz banknoty.
Bardzo ważną kwestię i wartą zapamiętania jest, że na rynkach walutowych niemożliwy jest obrót dinarami tunezyjskimi! Waluty nie można ani przywozić do Tunezji, ani jej wywieźć. Oznacza to, że turyści nie mogą wcześniej – np. w Polsce – wymienić gotówki. Możemy to uczynić dopiero na tunezyjskiej granicy.
Pewnym ratunkiem może być jednak fakt, że w całym kraju wymienimy bez problemu euro, funty brytyjskie i dolary amerykańskie. W razie potrzeby gotówkę można wymienić m.in. w bankach oraz hotelach. Powszechnie używane i bez problemów akceptowane są zaś w całej Tunezji – nie tylko w kurortach turystycznych czy hotelach – karty kredytowe, m.in. MasterCard czy Visa.