Jednym z najbardziej imponujących zabytków w Tunezji jest amfiteatr w El-Dżemie, we wschodniej części kraju. Ta ogromna budowla doprawdy robi niezwykłe wrażenie!

Imponujący amfiteatr w El-Dżemie

Amfiteatr stanowi świadectwo bogactwa tego obszaru przed wiekami, a także talentu, umiejętności i kunsztu ówczesnych architektów. Warto dodać, że jest to trzeci pod względem wielkości amfiteatr na świecie – plasuje się m.in. po Koloseum w Rzymie. W najlepszych czasach amfiteatr był w stanie pomieścić aż 30-35 tysięcy ludzi.
Łatwo można sobie wyobrazić krwawe walki gladiatorów i dzikich zwierząt. Jednak równie często pełnił funkcje obronne – pod koniec VII wieku broniła się w nim księżniczka berberyjska Al-Kahina przed atakiem Arabów.
Monument ten wybudowano go w latach 230-238 n.e., gdyż wymarzył go sobie cesarz Gordian I. To do dziś najbardziej imponująca budowla rzymska znajdująca się w Afryce Północnej. Co więcej, z pewnością jest w lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie! W zasadzie jest jednym z najlepiej zachowanych amfiteatrów.
Powierzchnia zabytkowego tunezyjskiego amfiteatru o kształcie elipsy wynosi ma obwodzie 427 m, 149 m długości oraz 124 m szerokości. Zaskakujące jest także, że znajduje się on na otwartej przestrzeni – zwykle tego typu budowle wznoszone były na wzgórzach lub nieopodal wzniesienia.
To zdecydowanie jeden z największych tunezyjskich zabytków – wpisano go także na cenioną Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO w 1979 roku.